Procvičte si řešení rovnic a nerovnic - Studijní materiály

KatalogO kataloguPR Články

katalog.xoe / Vzdělávání / Studijní materiály /

Procvičte si řešení rovnic a nerovnic

Asi každý z nás už viděl nebo dokonce musel řešit rovnici nebo také nerovnici, toto učivo patří do osnov matematiky na druhém stupni základní školy. Rovnice znamená, že máme výraz, který se rovná jinému výrazu a figurují zde většinou nejen čísla, ale také jedna nebo více neznámých. Postupnými úpravami se potom dopočítáme k tomu, čemu se rovná neznámá či neznámé. Pokud mezi výrazy figuruje znaménko větší, menší nebo v kombinaci s rovnítkem, jedná se o nerovnice, které se řeší podobně jako rovnice.


Při řešení rovnice hledáme vlastně všechny možné hodnoty neznámé, aby po jejich dosazení do rovnice, byl splněn požadavek, že levá strana se rovná pravé. Tyto hodnoty neznámých pak nazveme kořeny dané rovnice. Nalézt kořeny rovnice se děje sérií ekvivalentních, tedy v matematice dovolených, úprav. Patří mezi ně zejména výměna stran rovnice, dále přičtení téhož čísla nebo výrazu obsahujícího neznámou k oběma stranám rovnice, potom také vynásobení obou stran rovnice stejným číslem nebo výrazem s neznámou a také umocnění obou stran rovnice přirozeným mocnitelem. Ekvivalentních úprav je samozřejmě více, pro představu však stačí těchto několik.


Vhodnou kombinací těchto úprav se doberete kořenů rovnice. Abyste si ověřili, že výsledek je správný, stačí výsledné číslo dosadit do původní rovnice, jsou-li hodnoty pravé a levé strany shodné, potom se jedná skutečně o kořen rovnice, pokud ne, udělali jste někde během úprav chybu a kořen rovnice stále nemáte. Potřebujete si řešení rovnic procvičit? Potom navštivte internetovou sbírku příkladů z matematiky Příklady.com, kde naleznete celou řadu příkladů k vypočtení. Správnost vašich výpočtů si ověříte porovnáním vašeho výsledku s řešením uvedeným ve sbírce. Naleznete zde příklady také na další tematické okruhy matematiky. Procvičte si, co potřebujete.


katalog.xoe.cz/vzdelavani/studijni-materialy/
katalog.xoe.cz/veda-a-technika/matematika/

Počasí
Webdesign & Seo: Dynamic Softworks © 2010

TOPlist